We rely on cookies to provide our services. By using our services, you agree to our use of cookies.

SFP+ Multimode SR 850nm 10Gbps DDMI

395 kr
Excluding Tax
SKU: 33-4248
Stock Status: 3 pcs
Delivery Status: In stock

pcs

10GBase-SR (short reach) använder 850nm våglängd och 10GBaset-LRM 1310nm. Skillnaden är dock betydligt större än vad man först kan ana. 10GBase-SR använder en sk VCSEL-laser som är betydligt billigare och strömsnålare än den för 10GBase-LRM. I gengäld begränsas den maximala räckvidden av den fiberkvalité som används. Med gammal multimode 62,5/125 kommer du knappt 30m, med 50/125 (OM2) dryga 80m. Först med den laseroptimerade OM3-kabeln når du de förväntade 300m och med den senaste OM4 upp till 400m.

10GBase-LRM (long range multimode) är betydligt dyrare men ger istället stabila 220m oavsett vilken av ovanstående fiberkablar som används. Det är till och med möjligt att använda denna också på singlemodefiber och då förvänta sig upp till 300m räckvidd om sk mode conditioning-kablar används.

Model SFP: SFP+
Interface: Multimode
Range: 0,3km
Data rate: 10Gbps
Connector: LC